Czy tradycyjna żarówka jest lepsza od LEDowej?

Wiele osób podczas remontu, lub budowy domu lub mieszkania planuje, w jaki sposób oświetlone będzie każde pomieszczenie w naszym 4 kątach. Umiejscowienie oraz styl lamp to jedno, trzeba jeszcze jednak zastanowić się dokładnie nad tym, jakie żarówki powinny zostać wykorzystane w naszych lampach. Poniżej przedstawione zostaną różnice pomiędzy użyciem tradycyjnych a LEDowych żarówek.

Żarówka tradycyjna – charakterystyka

Żarówka tradycyjna jest najczęściej wykorzystywaną żarówką, która wykorzystywana jest w Polskich domach już od wielu lat. Sama konstrukcja tego typu tradycyjnej żarówki jest bardzo prosta. Żarówka składa się ze szklanej bańki, która wypełniona jest gazami szlachetnymi. Wewnątrz bańki znajduje się drut wolframowy, przez który płynie sam prąd. Drut wolframowy podgrzewa się do temperatury około 2000 stopni, co powoduje emitowanie ciepła oraz światła. Tego typu żarówki słyną z krótkiej żywotności. Dodatkowo tradycyjne żarówki nie mogą być uznane za energooszczędne, gdyż pobierają one bardzo duże energii elektrycznej. Ocenia się, iż wytrzymałość tradycyjnej żarówki wystarczy na około 100 godzin świecenia. Żarówki tradycyjne są coraz mocniej wypierane z rynku przez rozwiązanie bardziej ekologiczne, oraz bardziej przyjazne dla naszego portfela, jakim jest żarówka LED

Żarówka LED – charakterystyka

Żarówki typu LED są obecnie jednym z najbardziej nowoczesnych rozwiązań na rynku żarówek. Żarówki LED są urządzeniem opartym o światło diody LED, które jest znacznie trwalsze niż tradycyjne żarówki (do 100 tysięcy godzin żywotności). Żarówki LED charakteryzują się generowaniem mniejszej ilości ciepłą, co korzystnie wpływa na pobór prądu, który jest zmniejszony o praktycznie 80%. Istnieje potwierdzona opinia, zgodnie z którą światło emitowane przez żarówki LEDowe E14 bądź E27 dają o wiele bardziej naturalne światło, niż żarówki tradycyjne. Żarówki LEDowe charakteryzują się również bardzo dużą wytrzymałością, dzięki czemu mogą być użytkowane z powodzeniem we wszystkich miejscach, w których istnieje duży ruch, a światło jest często włączane i wyłączane. Co ciekawe, w przeciwieństwie do zwykłych żarówek, które potrzebują kilku sekund na całkowite rozpalenie, żarówki LED działają z pełną mocą już od samego porządku korzystania z nich. Żarówki LEDowe z powodzeniem wypierają z rynku tradycyjne żarówki. Jedyną kwestią, która może przeszkadzać potencjalnemu właścicielowi jest ich cena, która jest znacznie wyższa niż żarówki tradycyjne.

Które żarówki wybrać – tradycyjne czy LED

W procesie wyboru żarówek, główną uwagę zwracamy na cenę produktu. Jest to dość logiczne podejście do tematu, jednak akurat w przypadku żarówek należy spojrzeć na temat cenowy z szerszej perspektywy. W momencie, gdy zakupimy do całego mieszkania żarówki tradycyjne, cena zakupu będzie niska, jednak natężenie poboru prądu z sukcesem obciąży nasze portfele wysokim rachunkiem za prąd. Decydując się jednak na zakup żarówek LEDowych, jednorazowa cena zakupu będzie znacznie wyższa niż standardowe żarówki, jednak w ciągu roku zakup zwróci nam się w niższych opłatach za prąd.

Może Ci się również spodoba