Czy warto zmienić dostawcę prądu?

Z prądem, czy pod prąd?

Czym w zasadzie jest prąd? Najprościej ujmując, są to cząsteczki, które są w stanie wytworzyć pole elektryczne. Zawierać mogą ładunki dodatnie oraz ładunki ujemne. Cząstki poruszają się chaotycznie, więc prąd powstanie dopiero, wtedy gdy zostanie nadany im jednoznaczny kierunek, wytwarzając przy tym ładunek elektryczny. Tak w skrócie, wyjaśniliśmy sobie jak to działa. Żeby prąd został wysłany, potrzebna są linie wysokiego napięcia, które służą do transportu energii na duże odległości. Napięcie panujące w niej też jest duże – zawiera się w przedziale od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy woltów (kV). Do produkcji prądu wymagamy surowca w postaci węgla, albo energii odnawialnej, atomowej.

Jak to jest z tą dostawą energii?

Polska jest podzielona na 5 części, jeśli chodzi o dystrybucję energii elektrycznej.

Do głównych dystrybutorów zaliczamy:

  • ENEA S.A.
  • ENERGA S.A.
  • TAURON DYSTRYBUCJA S.A.
  • PGE DYSTRYBUCJA S.A.
  • INNOGY STOEN SP.Z.O.O. (działający wyłącznie na terenie Warszawy)

Dystrybutorzy zajmują się fizycznym dostarczeniem energii elektrycznej, czyli za pomocą na przykład słupów wysokiego napięcia. Często są utożsamiani ze sprzedawcami energii elektrycznej, co jest błędem. Dystrybutor posiada infrastrukturę energetyczną, natomiast sprzedawca zajmuje się tak jak sama nazwa — sprzedażą energii elektrycznej. Od 2007 roku, w Polsce nastąpił przełom — każdy z nas ma możliwość zmiany sprzedawcy energii elektrycznej. Nie mamy co prawda jak zmienić dystrybutora, jednak możemy podpisać umowę z innym sprzedawcą, niż ten, który został nam zaoferowany na początku — czego wiele osób nie wie, a dzięki czemu możemy polepszyć nasze warunki finansowe.

Każda z wyżej wymienionych firm, ma swoje stawki. Stawki określamy symbolami – G11 – najpopularniejsza, bo dla gospodarstw, których jest najwięcej. Cena za tą taryfę jest niezmienna, niezależnie czy korzystamy z niej rano czy w nocy. Drugą taryfą jest G12 – czyli tak zwana “godzinówka”. W tej taryfie mamy dwie strefy czasowe, zazwyczaj od 22:00-6:00 oraz 13:00-15:00, w której stawka za prąd elektryczny jest niższa, niż w normalnej stawce. Jest to taryfa, którą można polecić osobom mającym urządzenia takie jak bojlery, które wytworzą ciepło, i je magazynują, albo dla osób prowadzących inny rytm dnia. Istnieje również taryfa G12w, która obejmuję stawkę godzinową, ale także mniejszą cenę w weekendy.

Jak oszczędzać prąd?

Zanim zaczniemy, dlaczego w gniazdkach mamy prąd o wartości 230V? Napięcie zmieniono z 220V na 230V, aby dostosować do wartości “europejskiej”. Ma to swoje plusy. Ale ważną dla wielu kwestią jest to — jak oszczędzać?

Możemy to robić na wiele sposobów. Zawsze pamiętajmy o odłączaniu urządzeń elektrycznych z gniazdka, jeśli ich nie używamy. Pamiętajmy, żeby gasić światło, wyłączać klimatyzator w nie tak ciepłe dni, ograniczać korzystanie z komputera, kupować urządzenia, które mają zagwarantowaną oszczędność, dzięki czemu będą zużywać o wiele mniej energii niż powinny.

Może Ci się również spodoba