Dlaczego warto wybrać ogrzewanie podłogowe?

Metoda grzewcza, która podbija rynek. Sprawdź dlaczego podłogówka wybierana jest przez coraz większe grono osób.

Ogrzewanie podłogowe – zalety używania.

Wybranie skutecznego i opłacalnego sposobu ogrzania domostwa w zimowe wieczory może przyprawić o ból głowy. Nowoczesne metody grzewcze zastępują powoli standardowe nawyki opalania drewnem, bądź węglem. Ogrzewanie podłogowe zdecydowanie najlepsza inwestycja jaką można dokonać w zakresie grzewczym. Zapewnia ono doskonałe rozprowadzenie ciepła w każdym miejscu, a nie (jak w przypadku, np. kaloryfera, kominka) w jednym. Ciepło jest oddawane przez całą podłogę.

Dodatkowo, temperatura unosi się do góry, tzn. najcieplejsze miejsce w naszym odczuciu znajduje się tuż przy podłodze. Występuje tutaj efekt tzw. “ciepłych stóp”, mimo że podłoga w dotyku zachowuje temperaturę niewiele wyższą od odczuwalnej. Nie ma więc mowy o jakichkolwiek oparzeniach spowodowanych zbyt gorącą powierzchnią.

Rodzaje ogrzewania podłogowego – które wybrać.

Mimo, że istnieje mnóstwo wersji i urządzeń do podłogówki, rozróżniamy tutaj głównie dwa rodzaje ogrzewania podłogowego, które dzielimy ze względu na rodzaj dostarczanego ciepła.

Do wyboru mamy ogrzewanie:

  • wodne
  • elektryczne

Ogrzewanie wodne składa się z rurek, przez które przepływa ogrzana wcześniej woda zasilana przez kocioł lub pompę cieplną. Szybkość nagrzewania wody zależy przede wszystkim od mocy naszego kotła, a także grubości oraz wielkości rurek, z których składa się konstrukcja. Rurki o mniejszej grubości szybciej przejmą ciepło, więc jest to zdecydowanie bardziej opłacalna opcja. Warto rozważyć ten wybór jeśli chcemy ogrzać praktycznie całą powierzchnię, gdyż montaż rurek (choć wymaga więcej czasu i nakładu pracy) jest dużo bardziej dokładny niż w przypadku stosowania elektrycznego odpowiednika.

Ogrzewanie elektryczne zaś, składa się z przewodów lub folii oporowych, które wydzielają ciepło za pomocą prądu. Nagrzewa się również szybciej niż ogrzewanie wodne, ponieważ przewody elektryczne natychmiastowo oddają ciepło. W dodatku montaż jest dużo szybszy. Zaleca się jednak stosowanie go na dość ograniczonej powierzchni, gdyż dość ciężko czasami dotrzeć z instalacją do trudno dostępnych zakamarków.

Czy podłogówka może obniżyć rachunki?

Ogrzewanie podłogowe musi wiązać się z inwestycją. Zamontowanie instalacji grzewczej jest jednak jednorazowe i w większości przypadków nie wymaga naprawy w kolejnych latach w wyniku awarii. Cena ogrzewania podłogowego oscyluje w okolicach 100-130 zł/m2. Koszt ten zwróci się jednak już po paru latach używania podłogówki. Zużywamy bowiem mniej energii aby ogrzać większą powierzchnię. W przypadku klasycznego ogrzewania musielibyśmy poczekać przynajmniej kilkanaście minut aby ciepło zostało rozprowadzone po pomieszczeniu. Ogrzewanie wodne lub elektryczne w tym samym czasie nagrzeje cały dom. Co więcej, zaletą jaką posiada podłogówka to niewątpliwie dłuższe utrzymywanie wytworzonego ciepła. Jest to zatem opłacalna inwestycja w zakresie grzewczym.

Może Ci się również spodoba