Etykieta energetyczna – wszystko co warto o niej wiedzieć

Kupując sprzęt AGD lub RTV konsumenci często kierują się głownie jego funkcjami, czy też wyglądem. Jednak wybierając urządzenia gospodarstwa domowego, warto także zwrócić uwagę na inne cechy tych produktów. Odpowiedź na pytania dotyczące parametrów jest prosta, ponieważ każdy sprzęt jest odpowiednio oznakowany. Najlepiej wybierać taki, którego koszty eksploatacji będą najmniejsze.

Czym jest etykieta energetyczna i gdzie się znajduje?

Na każdym urządzeniu sprzedawanym na terenie Unii Europejskiej musi znajdować się etykieta energetyczna. Jest to informacja na sprzęcie elektrycznym, zazwyczaj w formie naklejki lub tabliczki, na której znajdują się najważniejsze parametry produktu. Etykieta musi znajdować się na zewnątrz, z przodu lub na górze, tak, aby była dobrze widoczna. Znajdują na niej treści mówiące o klasie efektywności energetycznej oraz innych podstawowych zasobach zużywanych przez dany produkt. Daje to możliwość porównania w prosty sposób urządzeń tego samego typu i dokonania najlepszego wyboru.

Jakie informacje znajdują się na etykiecie?

Każda etykieta zawiera informacje o wydajności urządzenia. Do określenia jej stosowane są klasy energooszczędne w skali od A do G. Urządzenia w skali A są najbardziej oszczędne w eksploatacji, natomiast G cechuje się najmniejszym wskaźnikiem efektywności. Na tabliczce znajdują się jeszcze takie informacje jak: roczne zużycie prądu, zużycie innych zasobów (np. wody w przypadku pralki lub zmywarki do naczyń), poziom emitowanego hałasu, nazwa producenta, model, pojemność. Dla każdego rodzaju sprzętu będą miały znaczenie inne parametry. Kupując odkurzacz porównać warto poziom hałasu, a w przypadku pralek należy porównać ilość zużywanej wody oraz prądu.

Czy warto zapłacić więcej za klasę A?

Dzięki określeniu klasy energetycznej, można określić, zakup którego sprzętu będzie w perspektywie czasu bardziej opłacalny. Przy wyborze lodówki warto przeliczyć koszt rocznego zużycia prądu. Dzięki etykiecie klient jest w stanie sam porównać ten parametr, a kalkulacja jest prosta. Zakładając, że lodówka klasy A zużywa 269 kWh na rok, a 1 kW kosztuje 0,75 zł to roczny koszt wyniesie 201,75 zł. Cena sprzętu niższej klasy może być znacząco niższa, jednak przeliczając zużycie energii elektrycznej w podobny sposób, przekonamy się o większym koszcie eksploatacyjnym.

Ile można zaoszczędzić na zakupie sprzętu wyższej klasy?

Biorąc pod uwagę fakt, że lodówka klasy G może zużywać rocznie nawet 1204 kWh rocznie, to koszt jej użytkowania może wynieść 903 zł! W porównaniu z powyższym przykładem sprzętu klasy A to różnica rzędu 700 zł. W przypadku pralki oprócz kosztów energii elektrycznej, warto porównać ilość zużywanej wody w ciągu roku. Ekonomiczne urządzenia do prania zużywają ok. 7000 l rocznie, a te mniej oszczędne nawet 16200 l na rok. Obecnie 1 m³ w niektórych rejonach kosztuje nawet 21 zł. W prostej kalkulacji kupując lepszy sprzęt zapłacimy na rok 147 zł, kupując tania pralkę (gorszej klasy) 340,20 zł. Biorąc pod uwagę te przykłady możemy oszczędzić rocznie prawie 900 zł. Im wyższej klasy sprzęt AGD lub RTV zakupimy, tym mniej zapłacimy za jego korzystanie. Mając na uwadze liczbę urządzeń elektronicznych, które znajdują się w każdym gospodarstwie domowym, warto inwestować w sprzęt wyłącznie klasy A.

Może Ci się również spodoba