Opłacalność lodówki energooszczędnej

W dzisiejszych czasach ciężko jest się obyć bez lodówki. Potrzebuje jej każda współczesna rodzina. Prócz zwykłych modeli obecnie mamy do wyboru również te energooszczędne. Czy kupno takiego sprzętu jest opłacalną inwestycją? Jakie są różnice cenowe między resztą lodówek?

Czym jest?

Jak rozpoznać w sklepie czy dany egzemplarz to akurat lodówka energooszczędna? Każdy sprzęt powinien mieć etykietkę, która oznacza jego poziom zużycia prądu. Mamy tutaj zakres ocen od A do G. “G” to największy pożeracz prądu oznaczony kolorem czerwonym. Natomiast klasa “A” to sprzęt energooszczędny oznaczony kolorem zielonym (czasami żółtym, jeśli dochodzą oznaczenia ponad “A”). Rozróżniamy tutaj jeszcze podział na: A, A+, A++ i A+++. Tutaj intuicyjnie: im więcej plusów tym jeszcze większa oszczędność energii przez dane urządzenie.

Porównanie cen

Najczęściej zadajemy sobie pytanie, czy jest duża różnica cenowa między sprzętem energooszczędnym a takim o niższej klasie energetycznej? Lodówka energooszczędna klasy A+++ to koszt minimum 600 zł większy od sprzętu klasy A+. Trudno dokładnie oszacować liczby, bo jest tutaj wiele zmiennych takich jak: różne ceny, marki, możliwości, rozmiary itd. Im gorsza klasa energetyczna tym sprzęt powinien być tańszy w porównaniu do podobnego energooszczędnego. Można ustalić, iż jest tutaj różnica w kosztach na poziomie średnim. Nie jest to mało, ale z drugiej strony nie są to zawrotne kwoty.

Czy to się opłaca?

Najważniejszą kwestią jest jednak to czy opłaca się zakup lodówki energooszczędnej. Ciężko jest tutaj odpowiedzieć bez dokładnych danych. Najlepiej jest odrobić matematykę i porównać ile wyjdzie łączny zakup sprzętu oraz pobór prądu przez np. 5 lat. W taki sposób czarno na białym porównamy opłacalność zakupu kilku modeli w dłuższym okresie. Z pewnością większy skok opłacalności jest między sprzętem bardzo niskiej klasy a tym na poziomie np. “A”. Różnica przy zakupie nie jest ogromna, a szybko inwestycja się zwróci dzięki dużej różnicy w poborze prądu. Więc tutaj zdecydowanie warto sięgnąć po lepszy sprzęt.

Jak się ma do kwestii oszczędności lodówka energooszczędna najwyższej klasy? Różnice między sprzętem A+, A++ i A+++ są tutaj znacznie mniejsze. Ceny pomiędzy poszczególnymi modelami różnią się znacząco, a zysk roczny z oszczędności nie jest jakiś porywający. Szacuje się, iż zakup i roczna eksploatacja lodówki A++ to około 3 zł zysku w skali roku. Między sprzętem “A+++” a “A+” jest to rocznie 30 zł. W skali pięciu lat to kolejno 15 zł i 150 zł. Jednak często w klasie wyższej mamy lepszy komfort korzystania ze sprzętu co także jest bardzo istotne podczas dokonywania wyboru lodówki.

Wszystko zależy od wielu czynników

Każdy musi sam przeanalizować czy opłaca się mu inwestycja w sprzęt energooszczędny. Jeśli obecnie korzystamy z jakiegoś starego modelu np. klasy “G”, to przejście na klasę “A” będzie dla nas znaczną oszczędnością w dłuższym czasie. Tutaj nie trzeba spędzać wiele czasu nad wyliczeniami. Jednak jeśli chodzi o topowe modele klasy “A+”, “A++”, “A+++” i różnice między nimi, najlepiej będzie obliczyć opłacalność matematycznie.

Może Ci się również spodoba