Jak łatwo oszczędzać prąd?

W wielu gospodarstwach domowych wysokie rachunki za prąd są nie lada problemem, dlatego szukamy sposobów na ograniczenie naszych wydatków.

Oszczędzanie energii elektrycznej – brzmi skomplikowanie? Niekoniecznie! Duża część społeczeństwa narzeka na wysokie rachunki za prąd, jednak nie kwapią się zbytnio, by coś z tym zrobić. A to błąd! Nawet niewielkie i bardzo proste zmiany zwyczajów twoich domowników sprawią, że Twoje rachunki za prąd mogą być o 20% niższe. Pozwala to zaoszczędzić średnio nawet do 300 złotych rocznie. Zachęcamy do zapoznania się z 5 sposobami na skuteczne oszczędzanie prądu.

Wyłączaj sprzęty elektroniczne!

Wielu z nas zapomina, jak bardzo energochłonne są urządzenia elektryczne, których cała masa znajduje się w naszych domach. Wiecznie świecąca się dioda w telewizorze czy drukarce, ładowarka do telefonu, która stale podłączona jest do kontaktu, odtwarzacze DVD czy dekodery. Wyłączenie ich przyciskiem pilota nie zdaje egzaminu, gdyż dalej działają one w trybie stand-by i pobierają energię, narażając nas na niepotrzebne koszta. Wystarczy, że wyciągniemy wtyczkę z gniazdka, a pozwoli nam to na zaoszczędzenie kilku złotych miesięcznie. Może nie jest to zawrotna suma, ale jak to mówią: “grosz do grosza, a będzie kokosza”.

Zwróć uwagę na jakość żarówek!

Gdy wybieramy się do sklepu, najczęściej wybieramy zwykłe żarówki. Co prawda są one tanie, jednak na dłuższą metę nie zdają egzaminu i zdecydowanie korzystniejsze jest wybieranie modeli energooszczędnych. Trzeba również pamiętać, że tego typu żarówki wymagają odpowiedniego sposobu używania – najwięcej prądu pobierają one przy włączaniu, więc nie sprawdzą się w pomieszczeniach, w których przebywamy tylko chwilę, a potem gasimy światło. Dobrze jest więc zwrócić uwagę na to, jakie żarówki kupujemy, bo może nam to pomóc zaoszczędzić nawet do kilkunastu złotych miesięcznie.

Zwróć uwagę na czajnik

Jeżeli posiadamy kuchenkę gazową, warto zastanowić się nad wymianą czajnika elektrycznego, który zużywa spore ilości energii, na jego tradycyjną wersję. Gdy zdecydujemy się pozostać przy modelu elektrycznym, korzystajmy z niego ekonomicznie – gotujmy tylko taką ilość wody, jaka jest nam w danym momencie potrzebna. W teorii jest to proste, jednak w praktyce często wygląda to zgoła odmiennie i kilkanaście złotych miesięcznie przelatuje nam koło nosa.

Korzystaj ze światła dziennego

Zwłaszcza latem promienie słoneczne doskonale rozjaśniają nasze mieszkania. Warto więc skorzystać z tego faktu i używać światła dziennego jak najdłużej. Nie zasłaniajmy więc rolet i nie zastawiajmy naszych parapetów rzeczami, które blokują dostęp słońca do naszych pokojów. Pozwoli nam to na oszczędność w wysokości kilku złotych miesięcznie.

Oświetlenie z czujnikiem

To rozwiązanie dedykowane jest osobom, które mieszkają w domach wolnostojących. Gdy posiadamy oświetlenie zewnętrzne, pewnie czasami zdarza nam się zapominać o wyłączeniu świateł na noc. Z pomocą przychodzą czujniki reagujące na ruch. Lampy aktywowane są tylko w momencie, gdy ktoś obok nich przechodzi. Warto również dowiedzieć się, czy nasz czujnik posiada tryb pracy nocnej. Dzięki temu, do naszej kieszeni każdego miesiąca wpadnie kilka złotych.

Wymienione wyżej wskazówki z pewnością są znane przez większość osób, jednak najważniejsze jest, by wprowadzić je w życie. Wystarczy, że postaramy się wyrobić kilka nawyków, a pozwoli nam to na zaoszczędzenie pieniędzy, które niepotrzebnie przeznaczamy na zbyt wysokie rachunki za prąd.

Może Ci się również spodoba