Postaw na oszczędzanie i wybierz pralkę energooszczędną

Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy wybór energooszczędnej pralki pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze? W tym artykule znajdziesz odpowiedź na to pytanie.

Wielu z nas zadaje sobie pytanie, czy pralka energooszczędna faktycznie pozwala zaoszczędzić gotówkę? Jest to jedno z urządzeń gospodarstwa domowego, które pożera najwięcej prądu, więc warto byłoby przemyśleć zakup kolejnego egzemplarza. Odpowiedź jest jednoznaczna – tak, pralki o najwyższej klasie zużywają o wiele mniej energii niż modele z niższej półki, a co za tym idzie na dłuższą metę ich użytkowanie jest po prostu tańsze. Nie wystarczy jednak wyposażyć się w taką pralkę, trzeba również wiedzieć jak jej używać, by było to jak najbardziej ekonomiczne.

Wybieraj pralki z najwyższej klasy energetycznej

Takie modele oznaczone są symbolami A++ lub A+++. Co prawda ich cena może być o kilkaset złotych wyższa niż w przypadku pralek klasy A+, jednak mogą one zużywać aż do 40% mniej energii. Przyjmując, że ubrania pierzemy średnio 3-4 razy w tygodniu, jest to oszczędność w wysokości kilkudziesięciu złotych w skali miesiąca.

Dostosuj wielkość pralki do swoich zapotrzebowań

Pralka energooszczędna to zakup na lata, więc wybór pierwszego lepszego modelu mija się z celem. Na etykiecie przyklejonej na pralkę możesz sprawdzić, jaka jest pojemność jej bębna, inaczej zwana pojemnością znamionową. Jeśli twoja rodzina jest liczna, logiczne jest, że lepiej zaopatrzyć się w pralkę większych rozmiarów. Pozwoli to na zmniejszenie częstotliwości wykonywania prania, a co za tym idzie zmniejszy się ilość zużywanej energii elektrycznej oraz wody. Warto również pamiętać, by uruchamiać pralkę tylko w momencie, w którym bęben jest całkowicie zapełniony – w przeciwnym wypadku marnujemy nie tylko prąd i wodę, ale także środki piorące oraz ubrania, które prane w ten sposób szybciej się zużywają.

Sprawdź wskaźniki użycia energii i wody

Nawet pralki znajdujące się w tej samej klasie energetycznej mogą się od siebie różnić parametrami, a co za tym idzie ceną. Jeśli jednak zależy nam na ekonomicznym korzystaniu z tego urządzenia, powinniśmy porównać ile poszczególne modele zużywają energii oraz wody na jeden cykl prania. Tak jak w przypadku pojemności bębna, informację tę znajdziemy na etykiecie energetycznej pralki.

Pierz ekonomicznie

Praktycznie każdy model pralki z wyższej półki umożliwia nam pranie w sposób ekologiczny, a co za tym idzie ekonomiczny. Co prawda, takie programy wydłużają czas całego procesu, jednak nic nie dzieje się przypadkiem. Dzięki temu ubrania mogą być szorowane w niższej temperaturze, a mimo to rezultat prania pozostaje taki sam. W jaki sposób pozwala nam to zaoszczędzić? Większość energii pobieranej przez pralkę przeznaczana jest na podgrzanie wody, więc gdy obniżymy temperaturę prania, zmniejszymy jego koszt.

Upewnij się, że pralka jest wyłączona

To niby prosta rzecz, jednak wiele osób o niej zapomina. Pamiętaj, aby po wyciągnięciu ubrań z pralki upewnić się, czy aby na pewno jest ona wyłączona. Jeżeli zauważysz jakiekolwiek świecące się światełka czy diody, oznacza to, że nadal wykorzystuje ona energię elektryczną.

Może Ci się również spodoba